KABARET PIWNICA POD BARANAMI


63 ROK ISTNIENIA PIWNICY POD BARANAMI!!

„PIWNICA POD BARANAMI” osiągnęła już takie lata, że śmiało mogłaby się znaleźć w księdze Guinessa. Pomyśleć: była już za Gomułki, przeżyła Gierka, zakwitła za „Solidarności”, wstrzymała oddech w stanie wojennym, po czym znów ruszyła w demokrację, w jej dość poplątany repertuar – karmiła się na zmianę: absurdem, polityką, historią i sztuką (wszystkie te dziedziny jakże sobie bliskie), karmiła się także cenzura, karmiła się każdym głupstwem, na które stać jednostki i narody. Ilu przeszło przez tę niewielką podziemną dziuple artystów! Tych, co przyszli z Akademii Sztuk Pięknych, z polonistyki, z zespołów jazzowych, szkoły teatralnej! Nazwisk legion: od Wieśka Dymnego, Tadeusza Kwinty, Krzyśka Litwina, Mikiego Obłońskiego, Mietka Święcickiego, Zygmunta Koniecznego, Jana Guntera, Leszka Długosza, Rajmunda Jarosza, Andrzeja Zaryckiego - poprzez wspaniałe dziewczyny jak: Ewa Demarczyk, Baśka Nawratowicz, Kika Lelicińska, Danusia Kluzowa, Krysia Zachwatowicz, Irka Wiśniewska. No i wspaniała „GRUBA” czyli słynna Szaszkiewiczowa Kika! A słynni przyjaciele – kibice, co już się dochowali wnuków, ci emigranci posiwiali na antypodach, przechowujący stare piwniczne taśmy, te dzieci dawnych politycznych władców biegnące do Piwnicy na „opłatek”. Dziś tylu już odeszło, urządzili się gdzieś, przyszli inni i sporo ich. Jak widać wszystko trwa i obraca się jak latarnia magiczna.
Piotr Skrzynecki przewodniczył najdłuższemu kabaretowi świata, kabaretowi co był równocześnie barkiem, nie całkiem fortunną galerią malarską i tancbudą. A przy tym wszystkim jednym z magnetycznych punktów Krakowa – każdy, kto tu wszedł i utknął doskonale wie o tym. Piwnica trwa nadal… właśnie w roku 2019 obchodzić będzie swoje 64 – lecie.
Piszą dla niej muzykę: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Stanisław Radwan , Adrian Konarski i inni.
Muzykę, z wielkim powodzeniem, piszą też sami „piwniczni artyści” jak: Piotr „KUBA” Kubowicz, Leszek Wójtowicz, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Tamara Kalinowska, Adrian Konarski, Paweł Pierzchała, Tomasz Kmiecik.
Występują nadal 3 pokolenia ,,Piwniczan”. Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Czesław Wojtała, Alosza Awdiejew, Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Piotr ,,Kuba” Kubowicz, Ewa Wnukowa, Leszek Wojtowicz, Krzysztof Janicki, Rafał Jędrzejczyk, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciek Półtorak, Łukasz Filak, Krzysztof Janicki, Sebastian L. Kudas, Andrzej i Aneta Talkowscy, Marek Michalak, muzycy: Michał Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Jerzy Odrowąż-Wysocki, Paweł Kuźmicz, Paweł Pierzchała, Tomasz Kmiecik, Adrian Konarski.
Grupa techniczna: Roman i Marek Kawalcowie, Jan Trybulski.

Kontakt i rezerwacja biletów na kabarety, koncerty i recitale:

tel: 12 421 25 00

lub e-mail:  bomicek@gmail.com

Dyrektor
Piwnicy Pod Baranami

Bogdan Micek

31-000 Kraków
ul. Św. Tomasza 26

 


 • 26 kwietnia 2019 (piątek) | godz. 20.00 - Z cyklu: "ŻYCZLIWA PIWNICA" - MOJA SAUDADE - recital JAKUBA ZUCKERMANA więcej...
  Rezerwacja i przedsprzedaż biletów: Impresariat Piwnicy pod Baranami, Kraków, ul.św. Tomasza 26, tel. 12 421-25-00, lub email: bomicek@gmail.com oraz w barze Piwnicy pod Baranami

  Jakub Zuckerman to niestroniący od gorzkiej ironii obserwator. Swoje spostrzeżenia zamknięte w piosenkowej formie serwuje publiczności raz ku zabawie, innym zaś razem zostawiając miejsce na chwilę zadumy. Kiedy nie pisze własnych piosenek, sięga po dorobek autorów zagranicznych i przekłada na język polski. Takiego Nohavicę chociażby, ale nie tylko. Pieśni swoje wykonuje zazwyczaj na głos i gitarę, nie stroniąc jednak od dodatkowego akompaniamentu, chociażby pianina, przy którym zasiada Piotr Kiliański.
  Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/2293270034278625/

 • od 11 marca 2019 - do  27 kwietnia 2019 - Piwnica - Planetarium  ALGORYTMY - wystawa Adama FOŁTARZA
 • 27 kwietnia 2019 (sobota) | godz. 18.00 - ALEKSANDER MACERADI w koncercie " Pieśni serca... Pieśni buntu" - rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, pieśni Okudżawy i Wysockiego więcej...
 • 27 kwietnia  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 28 kwietnia 2019 (niedziela) | godz. 19.00 - KONCERT JUBILEUSZOWO-URODZINOWY LESZKA WÓJTOWICZA

  Leszek Wójtowicz – poeta, piosenkarz, kompozytor, twórca najpiękniejszych piosenek literackich.
  Jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego polskiego życia artystycznego. Zadebiutował w 1980 roku, w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami i nadal pozostaje jedną z ważniejszych postaci legendarnego, krakowskiego Kabaretu. Jest bardem wykonującym
  swoje ballady przy własnym akompaniamencie gitarze klasycznej. Napisał również wiele tekstów piosenek dla wykonawców Piwnicy.
  Jest laureatem licznych nagród, a Jego utwór „Moja Litania”, za który otrzymał III Główną Nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w roku 1981r. w trudnych dla Polski czasach stał się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką
  przestrogą. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego i w czasach późniejszych wydał w „drugim obiegu” dwie kasety autorskie zasługując na miano Barda Podziemnej Solidarności.
  Artysta był i jest bacznym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Leszek Wójtowicz śpiewa "o sprawach, które wszyscy znamy...".
  Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia. Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych, oraz wydał trzy tomiki dokumentujące Jego poetyckie dokonania.
  Za swoją wieloletnią działalność artystyczną, a zwłaszcza „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 • 1 maja 2019 (środa) | godz. 19.00 - Z cyklu: "WSPANIAŁE PIWNICZNE GWIAZDY" - Recital AGATY ŚLAZYK  - 'Gdzieś na ulicy nie nazwanej'  - Pieśni Piwnicy pod Baranami

  Jest artystką, która łączy w sobie wielki temperament z ogromną wrażliwością oraz wybitnym warsztatem wokalnym. Proponuje w swoich koncertach niezwykłe spektrum nastrojów, od delikatnych ballad, które śpiewa akompaniując sobie na gitarze, po dynamiczne, wręcz rockowe kompozycje. Koncertowała w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Piosenki z autorskiej płyty: "Znów za długo spałam", "To daje mi pewność", „Z sercem na dłoni”, dzięki głosom słuchaczy znalazły się na szczycie Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków.
  Recital złożony z piwnicznych utworów jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz.
  W programie pojawią się pieśni zwane "piwnicznymi hymnami", stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Taka głupia to ja już nie jestem”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, piwniczny hymn – „Ta nasza młodość”, utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza – m.in. „Pejzaż horyzontalny”, Andrzeja Nowaka „Niebieska patelnia”. „Sonet 49” Wiliama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego – kompozytora m.in. słynnych „Dezyderatów” - w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku. Usłyszymy także utwory, z którymi Agata Ślazyk pojawiła się w Piwnicy. Takie, które stały się jej artystyczną wizytówką, jak choćby pieśń do wiersza Światopełka Karpińskiego „Groteska o grajku i wiolonczeli”, z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu.
  Więcej informacji: www.agataslazyk.pl | www.facebook.com/agata.slazyk/

 • 2 maja 2019 (czwartek) | godz. 18.00 - KAMILA KLIMCZAK i Jej " RYSY NA ŻYCIORYSIE"
  scenariusz i reżyseria: Roman Dziewoński; kierownictwo muzyczne: Dawid Rudnicki
  akompaniament: Agata Półtorak, Michał Półtorak, Grzegorz Bąk, Dawid Rudnicki
  W programie recitalu usłyszymy kompozycje m.in. Jerzego Wasowskiego, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, do tekstów Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Witolda Turdzy, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory.

  Zapamiętaj!!!
  Jedna rysa na życiorysie może zmienić wszystko, ale życie to nie jest jeszcze życiorys, życie powstaje w brudnopisie” – według poety
  I każdemu przychodzi zbierać te rysy.
  Zdarzają się nawet kolekcjonerzy.
  Nam chodzi raczej o kolekcjonerki….

 • 2 maja  2019 (czwartek) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 3 maja  2019 (piątek) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 4 maja  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 5 maja 2019 (niedziela) | godz. 19.00 - Koncert zespołu „Pan Górski i SPółka”

  Sebastian Górski - tekściarz, gitarzysta, perkusista, zainspirowany twórczością Jacka Kaczmarskiego. Przez 15 lat był perkusistą szczecińskiego Quo Vadis, dziś gra w zespole Nikt. Tym razem całkowicie skupiony na swojej drugiej stronie, tzn. na tekstach, które postanowiły ujrzeć światło dzienne i przy pomocy przyjaciół zamieniły sie w niesamowity, magiczny projekt.
  Tomasz Skaya - lider i założyciel Quo Vadis prawie 30 lat na scenie, basista, wokalista. Na co dzień gra ostrą bezkompromisowa muzykę, jednakże w projekcie Pan Górski i SPółka odsłania swoje liryczne oblicze.
  Przemysław Nowak – wirtuoz akordeonu. Na scenie czynnie działa od 20 lat. Założyciel zespołu Rockasta.

 • 10 maja 2019 (piątek) | godz.19.00 - Z cyklu: "Premiery w Piwnicy Pod Baranami" - 'MIAŁEM WIELKIE SZCZĘŚCIE' - monodram o Andrzeju Wajdzie - występuje: Wojciech Gałziński; scenariusz i reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski; Bilety: 30 zł

  Wojciech Gałziński w monodramie "Miałem wielkie szczęście" opowiada o wielkim polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie, jego filmach i najnowszej historii Polski.

 • 11 maja  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 12 maja 2019 (niedziela) | godz. 19.00 - Z cyklu:  "CI WSPANIALI PIWNICZNI ARTYŚCI" - Koncert TAMARY KALINOWSKIEJ - "JESTEM Z TOBĄ"

  TAMARA KALINOWSKA, kochana przez publiczność, należy do grona śpiewających artystów, którzy zachowują bezpieczny
  dystans wobec piosenek łatwych takich o niczym.
  Jest specjalistka od muzycznych podróży po zakątkach duszy przekazując treści, które na co dzień dotyczą nas wszystkich, lecz niekoniecznie się o nich rozmawia.
  Każdy znajduje w jej piosenkach echa własnych przeżyć, podanych głosem, którego się nie zapomina.
  W swoim recitalu sięga do utworów, które ją ukształtowały i miały wpływ na jej styl, a śpiewa ciepło, znajomo i wzorcowo, pokazując cały wachlarz możliwości artystycznych we wszelkich możliwych odsłonach i smakach.

 • 18 maja  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 19 maja 2019 (niedziela) | godz.19.00 -  TEATR PIOSENKI  - "Wędrowny blask”    zbiór autorskich piosenek Romana Kołakowskiego
  Występują: Agata Klimczak- Kołakowska - wokal; Bartłomiej Abramowicz - pianino, wokal; Grzegorz Bukowski - gitara, bas, wokal;
  Rafał Konieczny
  - gitary, pianino, syntezator, wokal

  Wędrowny blask” to wyjątkowa propozycja słowno-muzyczna Teatru Piosenki. Recital jest zbiorem autorskich piosenek Romana Kołakowskiego w ujęciu chronologicznym, co pozwoli zapoznać się z różnorodną twórczością Artysty i pokaże, w jaki sposób zmieniała się ona na przestrzeni lat pracy artystycznej. Usłyszymy utwory z pierwszych nagrań winylowych, piosenki napisane z myślą o wielkich widowiskach plenerowych, aż po ostatnie produkcje Teatru Piosenki. Utwory zabrzmią w nowych, osobistych interpretacjach, a zaprezentowane zostaną przez najbliższych współpracowników i przyjaciół Artysty.

 • 24 maja 2019 (piątek) | godz. 20.00 - Z cyklu: "Życzliwa Piwnica"  - Koncert "AKUSTYCZNA OpeRacja"
  Izabela Mytnik - wokal, akordeon, instrumenty klawiszowe, autorka muzyki; Gertruda Szymańska- perkusja; Bartłomiej Stuchlik - kontrabas; Arkadiusz Wiech - gitara akustyczna; Anna Sowa-Staszczak - wokal, autorka tekstów.

  Zespół Akustyczna OpeRacja to projekt autorski, łączący ze sobą dwa środowiska: profesjonalnych muzyków i medycyny w osobie śpiewającego lekarza i autora tekstów. Został stworzony dla celów Festiwalu Black or white, którego celem jest pomoc osobom z nowotworami neuroendokrynnymi, ale dobra energia, która towarzyszy Festiwalowi zapoczątkowała stałą współpracę.
  Zespół tworzy szeroko rozumianą muzykę rozrywkową, ale niebanalną, gdyż treść prezentowanych utworów to ludzkie historie, prawdziwe epizody z życia, czasami zaskakujące a czasami prozaiczne, jednak to prawda muzyki, bagażu emocjonalnych doświadczeń, do których treść pisze samo życie powoduje, że wokół tych utworów nie da się przejść obojętnie. Czasami chwytają za serce, czasami dosięgają jego dna, wprowadzają w zadumę, niekiedy karcą, nakazują otworzyć oczy na doświadczenia tego świata, otrząsnąć się z emocji i stanąć ze swoim życiem - twarzą w twarz, nabierając głębszego oddechu, który pozwala pokochać je na nowo.
  'Akustyczna Operacja' to muzyka pisana życiem, to prawda o nas samych.

 • 25 maja  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 31 maja 2019 | godz. 18.00 - Zespół "OCZYBASZKI"
 • 1 czerwca  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 2 czerwca 2019 (niedziela) | godz. 19.00Z cyklu: "Piwniczne wydarzenia artystyczne" - PIOSENKI EDITH PIAF - wystąpi Małgorzata Pruchnik-Chołka
 • 8 czerwca  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami (spektakl zamknięty)
 • 15 czerwca  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 20 czerwca 2019 | godz.19.00Z cyklu: "Wspaniali Piwniczni Artyści" - RAFAŁ JĘDRZEJCZYK w koncercie "GDZIE SĄ TE DNI"
 • 22 czerwca  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 29 czerwca  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 10 sierpnia  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 17 sierpnia  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 24 sierpnia  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 31 sierpnia  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 7 września  2019 (sobota) | godz. 21.00 - Kabaret Piwnica pod Baranami
 • 13 września  2019 (piątek) | godz. 19.00 - OPERA KRAKOWSKA - "JEDNOMYŚLNOŚĆ TO NUDA" (Koncert dla Piotra S.)